Merak Edilenler

OJE NASIL BULUNDU?

Ojeyi ilk Mısırlılar tırnak rengini toplumsal sınıfları birbirinden ayırmak amacıyla kullanmışlardır. Kral Akhenaton'un eşi Nefertiti'nin el ve ayak tırnaklarını yakut rengine, Kleopatra'nın ise vişne rengine boyadığı bilinmektedir. Alt sınıfları temsil eden kadınların yalnızca donuk renkleri kullanabilmelerine izin verilmiştir. Parmaklara ve tırnaklara kına sürmek, milattan önce 3.000 yıllarında Misir’da çok yaygındı.

Fakat kadınların tırnaklarını boyama adetinin asıl Kökeni Çin’dir. Çin’de kadınların tırnak renkleri, ait olunan sosyal sınıfın bir göstergesiydi. Milattan Önce 600 yıllarında Çin hanedanının tırnak renkleri altuni ve gümüşi renklerdi. Daha sonraları kırmızı ve siyah renkler asaletin sembolü olarak yüzyıllar boyu kullanıldı.

Mısırlılarda da, koyu kırmızı başta olmak üzere, kırmızının onları asaletin derecesini belli ediyordu. Toplumun alt kademelerinde yaşayan kadınların tırnaklarını sadece soluk renklere boyamalarına izin veriliyor, kimse kraliçenin ve Kralın tırnak boyalarının rengini kullanamıyordu. Eski Mısır’da Krallar da tırnaklarını boyuyorlardı.

Erkeklerin de tırnaklarını boyamaları Mısırlılar, Babilliler ve sonraları Romalı üst rütbeli savaşçılar arasında yaygındı. Romalı komutanlar savaşa gitmeden önce saçlarını yağlarla parlatmak, kıvırcık hale getirmek ve tırnaklarını dudakları ile aynı renge boyamak için saatler harcıyorlardı.

Tarihte el ve ayak tırnaklarına gösterilen bu itina kapsamında manikür de vardı. Ur şehrinde yapılan kazılarda, Babilliler’e ait mezarlarda, saf altından Manikür Setleri bulunmuş olup mezarlardaki Ölülerin tırnakları düzgün kesilmiş ve törpülenmişti.

Kadınların boyanmış tırnakları, binlerce yıl önce de bugün olduğu gibi bakımlı olmanın, kültürün ve asaletin sembolüydüler. Ancak aynı zamanda da çalışanlar ile tüm günlerini tırnaklarına bakarak geçiren aristokratları ayıran bir göstergeydiler.


TIRNAKLARDA MODA

  • 1930'larda Fransız Manikürü (French Manikür) modası
  • 1950 Juliette Manikür modası
  • 1970'lerde takma tırnak modası
  • 1976'larda kare tırnak modası
  • 1980'lerde "nail art" modası
  • 1992'li yıllarda Cuban (Gatsby) modası
 
 
İLK RENKLİ OJE VE TIRNAK CİLASI NASIL BULUNDU?

New York'ta bir ev hanımının 1931 yılının bir akşamı konuklarına taze midye sunmaya kalkması, bir boya kovasından milyonlarca dolar değerinde bir endüstrinin doğmasına yol açtı.

Adı Helen Neushaefer olan ev hanımı, evinin kumsalından bir teneke dolusu midye toplamıştı. Fakat eve dönerken, gözü tırnaklarına takılınca canı çok sıkıldı. Tırnakları kumun aşındırmasından dolayı kötü biçimde çizilmiş ve çatlamıştı.

Bayan Neushaefer tırnaklarına o dönemde moda olan şeffaf tırnak cilasından sürdüyse de çizikler örtülmedi. çirkin kazıntıları gözden saklayacak bir şeye gereksinimi vardı. Bir boya yapımcısının eşi olduğu için, derdine çare bulmak için eşinin evdeki boya örneklerine başvurdu. Sonunda, bir kutu kırmızı vernikte karar kıldı. Bunun birkaç damlasını küçük bir fırçayla tırnaklarına sürdü. Tırnakların kusuru örtülmüş, üstelik göze hoş görünen bir sonuç almıştı.

O akşam yemekte başlıca konu, Helen Neushaefer'in renkli tırnaklarıydı. Konuklarının hepsi “Bunu nereden akıl ettin?” diye sormaktan kendilerini alamadılar.

Ev sahibesi gayet doğal biçimde "Gereksinim, insana neler yaptırmaz..." diye yanıtladı.

Ertesi sabah genç kadın ilk iş olarak eşinin vernik yapımevine giderek boyalarla oynamaya başladı. Birkaç ay süren denemelerden sonra, sonunda, şeffaf olmayan ve çabuk kuruyan bir tırnak cilası yapmayı başardı.

Kadınlar Mısır medeniyetinden bu yana tırnaklarını boyuyorlardı fakat kullandıkları maddelerin hiçbiri Bayan Neushaefer'in kırmızı cilaları denli güzel ve dayanıklı değildi. Satışa çıkarılan cilalar, hemen büyük bir pazar buldu ve çok geçmeden başka yapımcılar da şeffaf olmayan tırnak cilaları yapmaya başladılar.

Renkli ojeyle kadınları tanıştıran Helen Naushaefer üç kez ülkenin en şık, en zarif kadını seçildi.”

MANİKÜR İLK NEREDE KULLANILDI? 

Manikür 5000 yıl önce başladı. Hindistan’da, kına manikür den sonra süsleme amacı için kullanılmıştır. Fransız manikürü diye bilinen tırnak kenarlarındaki etleri tırnak diplerine itmek sureti ile yapılmaktadır. Bu işlem için doğal çivi benzeri şekilde tasarlanmış tahta çubuklar manikür yaparken alet olarak kullanılmıştır.

Fransız manikürü 18.yüzyılda Paris kökenli olabilir fakat en popüler olduğu zamanlar 1920′ler ve 1930′larda idi.


AĞDA NASIL BULUNDU? 

Ağda aslında tam bir sahtecilik çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. M.Ö. 15 Haziran 696 Lidya uygarlığı... Batı Anadolu'da Gediz ve K. Menderes civarında ikamet eden Lidyalıların parayı bulmalarını takiben, sahtecilik diye bir meslek dalı oluşmaya başlamıştır. Dönemin en boş gezen Lidyalısı, Karia köyünden Aida, altın sikkeleri taklit etmek için kolları sıvar. Biraz limon suyu, biraz şeker ve yeterli miktarda suyu harmanlar. Bir kapta köpüklenene kadar ısıtır. Daha sonra bu karışımı sikke kalıbına dökmeye başlarken kazayla bacağına döker. Karışım katılaşır, Aida bir ucundan tutup can havliyle çeker. Sonuç ortadadır. Karışımın döküldüğü bölgede tüyden eser yoktur.

Aida; sahte sikke yerine tarihteki ilk tüyleri yok edici solüsyonu bulduğunu fark ederek, seri üretime geçer, buluşa kendi adına verir.

İsim, zaman içinde, değişime uğrayarak, ağda olmuştur.