Kirpik Perması

Kirpik perması; özel kirpik perması aletleri ile yapılan ve kirpiklere kavis kazandıran işlemdir. 

Kirpik Perması, ısı ve kirpiklere kalıcı şekil verebilen kimyasal maddeler yardımıyla kirpiklere şekil değişimi yapabilen bir kirpik bakımı yöntemidir. Özel bir takım bigudilerin kullanıldığı kirpik perması, kirpiklere yüksek ısıda uygulanan ve sağlığa zararı olmayan kimyevi maddeler yardımıyla kirpiklerin kıvrımlı ve dalgalı bir şekil almasına yardımcı olur.

Kirpikler genellikle 90 günlük dönemde döküldükleri için kirpik permasının etkisi yaklaşık olarak 2-3 ay sürmektedir. 

Kirpik malzemeleri de aslında saç perması ile benzerlik gösterir. Kalıcı kirpik permasında kullanılan silindirik bigudilere kirpik sarıldıktan sonra 40 dakika kadar bu şekilde bekletilir. Kirpiklerin göz kapağı mukozası gibi vücudun dış etkilere bir hayli duyarlı bir bölgesine yakın olmasından dolayı bu konuda ehliyete sahip güzellik ve bakım uzmanları tarafından işlemin gerçekleştirilmesinde yarar vardır.

Kirpik Permasının evde kendi başınıza denemeniz asla önerilmez. Çünkü permada kullanılan kimyasal madde göze kaçmamalıdır.

Özellikle kimyasal bazı maddeler kirpik permasında kullanıldığı için bu tür kozmetik kimyasallara alerjisi olanların kirpik perması yaptırmasını uzmanlar doğru bulmuyorlar. Ayrıca hamilelerde permada kullanılan kimyasal madde bileşikleri bazı istenmeyen yan etkiler doğurabilmektedir.